stem diag robotics2024
slider Διαγωνισμοί Δραστηριότητες Νέα Ρομποτικής 23-24 Όμιλοι 2023 - 2024 Όμιλοι Καινοτομίας

Με μεγάλη επιτυχία η συμμετοχή του σχολείου μας στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό STEM 2024

Το σχολείο μας συμμετείχε φέτος για πρώτη φορά στον Πανελλήνιο διαγωνισμό STEM με τέσσερις ομάδες του ομίλου ρομποτικής στην κατηγορία regular.

Η εμπειρία των μαθητών ήταν εξαιρετική και σαν μια μικρή αποτίμηση οφείλουμε σαν σχολείο να αναφέρουμε τα παρακάτω:

Τα παιδιά είχαν εξαιρετική συμπεριφορά, εξαιρετική συνεργασία και φοβερή προσπάθεια για πάνω από τέσσερις ώρες καθ’ όλη τη διάρκεια του διαγωνισμού, χωρίς ιδιαίτερη βοήθεια από τον προπονητή τους. Μπορεί να μην κατάφεραν να προκριθούν στην τελική φάση στην Αθήνα (παρότι μία ομάδα έχασε την πρόκριση κυριολεκτικά για 1 εκατοστό) αλλά η προσπάθειά τους κρίνεται απόλυτα επιτυχημένη με δεδομένο ότι:

• όλες οι ομάδες φέραν εις πέρας πάνω από το 50% της αποστολής που έπρεπε να ολοκληρώσουν με το ρομποτικό τους σύστημα,
  • ήταν η πρώτη φορά που συμμετείχαν σε αυτό το διαγωνισμό και κυρίως
  • ήταν η πρώτη σχολική χρονιά που ασχοληθήκανε και οι μαθητές αλλά και ο προπονητής τους με τη ρομποτική

Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές μας και σαν σχολείο δίνουμε ραντεβού στον επόμενο διαγωνισμό.

Για το υπόλοιπο της χρονιάς οι μαθητές του ομίλου ρομποτικής θα συνεχίσουν προγραμματίζοντας ένα ρομποτάκι ev3 mindstorm ως αυτόματο απογραφέα, όπου θα περνάει από σπίτι σε σπίτι και θα καταγράφει από τους ενοίκους το πλήθος τους, ώστε να έχουμε ένα σύστημα απογραφής πληθυσμού. Σκοπός να το παρουσιάσουν στο φεστιβάλ ψηφιακής δημιουργίας στις 18 Απριλίου σε σχολική εκδρομή

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό και video από το διαγωνισμό

Στο παρακάτω video μπορείτε να δείτε την προσπάθεια των μαθητών μας στο διαγωνισμό. Πιο συγκεκριμένα:
Το lego EV3 προγραμματιζόμενο από τους μαθητές του ομίλου ρομποτικής του σχολείου μας, προσπαθεί να ολοκληρώσει την αποστολή του πανελλήνιου διαγωνισμού STEM 2024 στην κατηγορία regular αρχάριοι. Στις τελευταίες μας δοκιμές το EV3 έφερε εις πέρας όλη την αποστολή. Στο συγκεκριμένο video βλέπουμε τη στιγμή που οι μαθητές διαγωνιζόντουσαν μπροστά στους κριτές. Το ρομποτάκι μας κυριολεκτικά για 1cm (στην πρώτη μπασκέτα της πίστας) δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το 100% της αποστολής αλλά το 75% αυτής. Παρόλα αυτά ακόμη και αυτή η παρολίγον πρόκριση στον τελικό του διαγωνισμού είναι άξια συγχαρητηρίων.