slider Ανακοινώσεις Γενικά Για Γονείς - Μαθητές Διαγωνισμοί Δραστηριότητες Νέα ομίλου Ραδιοφωνίας Όμιλοι 2023 - 2024 Όμιλοι Καινοτομίας

Οι μαθητές του Ομίλου Ραδιοφωνίας του σχολείου μας στους φιναλίστ του Μαθητικού Διαγωνισμού «Κάν’ το ν’ ακουστεί 2024»

banner for the finalists results of a student song and radio message contest no text on the image 539x303 1Με μεγάλη χαρά πληροφορηθήκαμε ότι οι μαθητές του Ομίλου Ραδιοφωνίας του σχολείου μας βρίσκονται στους φιναλίστ του Μαθητικού Διαγωνισμού ραδιοφωνικού μηνύματος «Κάν’ το ν’ ακουστεί 2024» με θέμα «Η δύναμη της φιλίας» καταλαμβάνοντας την 8η θέση της κατηγορίας τους (Α΄, Β΄, Γ΄ Γυμνασίου) με το ραδιοφωνικό τους μήνυμα “Φιλία: Πέρα από Σύνορα και Γλώσσες”.

Το ραδιοφωνικό μήνυμα των μαθητών μας αξιολογήθηκε από τους Κριτές του διαγωνισμού και τα συμμετέχοντα σχολεία και συγκέντρωσε μία από τις υψηλότερες βαθμολογίες στην κατηγορία των Γυμνασίων.  Δείτε τα αποτελέσματα εδώ.

Το ραδιοφωνικό μήνυμα, που εμπνεύστηκαν, δημιούργησαν και εκφώνησαν οι μαθητές που συμμετέχουν στον Όμιλο Ραδιοφωνίας του σχολείου μας αποτελεί μια πολυγλωσσική απόδειξη της σημασίας της φιλίας. Για τη διαμόρφωση του κειμένου χρησιμοποιήθηκε στο διαδίκτυο η ιστοσελίδα αυτόματης μετάφρασης “Google Translate”.

Transcript – Στίχος:

Φίλε (Ελληνικά)

Friend (Αγγλικά)

Freund (Γερμανικά)

Ami (Γαλλικά)

Amico (Ιταλικά)

Amigo (Ισπανικά)

Vän (Σουηδικά)

Arkadaş (Τουρκικά)

Mik (Αλβανικά)

Пријатељу (Σερβικά)

Amica (Λατινικά)

Σε όποια γλώσσα κι αν τον αποκαλέσεις,

η αξία του φίλου στη ζωή κάθε ανθρώπου

είναι ανεκτίμητη!

Μουσική υπόκρουση:  “Stand By Me • Theme Song • Ben E. King”

2η συμμετοχή: Οι μαθητές του Ομίλου Ραδιοφωνίας υπέβαλαν και 2η συμμετοχή με τίτλο «Φιλία», η οποία είναι βασισμένη στο ποίημα «Φιλία» της Παμ Μπράουν.

Transcript – Στίχος:

Στη μοναξιά,  στην ασθένεια,  στη σύγχυση,

η απλή γνώση της φιλίας

καθιστά δυνατή την αντίσταση,

ακόμα και αν ο φίλος δεν έχει τη δύναμη να μας βοηθήσει.

Αρκεί να υπάρχει.

Η φιλία δεν μειώνεται από απόσταση ή χρόνο,

από φυλάκιση ή πόλεμο,

από ταλαιπωρία ή σιωπή.

Σε αυτά τα πράγματα

παίρνει τις βαθύτερες ρίζες του.

Από αυτά τα πράγματα ακμάζει….

Μουσική υπόκρουση:  “I’ll Be There for You” (Acoustic).

Για τη δημιουργία των ραδιοφωνικών μηνυμάτων συνεργάστηκαν οι μαθητές:

Βέλλης Σταύρος (Α΄ Τάξη)

Γεννάδιος Δημήτριος του Γρηγορίου (Γ΄ Τάξη)

Γεννάδιος Δημήτριος του Ιωάννη (Γ΄ Τάξη)

Κοτρώτσιου Δανάη-Ξανθή (Β΄ Τάξη)

Κωνσταντινίδη Κωνσταντίνα (Α΄ Τάξη)

Μαυρογιάννη Ξένια (Β΄ Τάξη)

Μαυρογιάννης Χρήστος (Α΄ Τάξη)

Μητσιάκη Μελίνα (Β΄ Τάξη)

Μπαλτάς Άγγελος (Α΄ Τάξη)

Νταουτάι Εμμανουήλ-Βάιος (Β΄ Τάξη)

Παπακέμος Απόστολος (Β΄ Τάξη)

Πλακιάς Ελευθέριος (Α΄ Τάξη)

Ρογγανάκη Ελένη (Β΄ Τάξη)

Σολδάτου Πελαγία (Β΄ Τάξη)

Φώτη Στέλλα-Μαίρη (Α΄ Τάξη)

Χατζοπούλου Βασιλική (Β΄ Τάξη)

Ψαλλίδας Ευάγγελος (Α΄ Τάξη)

Την επιμέλεια και το συντονισμό της όλης προσπάθειας των μαθητών είχε η Υπεύθυνη εκπαιδευτικός του Ομίλου Ραδιοφωνίας του σχολείου μας, Παπακώστα Έλενα, ΠΕ79.01.

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας για τη δημιουργία των ραδιοφωνικών μηνυμάτων, τη συμμετοχή στο διαγωνισμό και την πολύ καλή σειρά κατάταξης! Ευχόμαστε το σχολείο μας να συνεχίσει να παίρνει μέρος σε παρόμοιους διαγωνισμούς!

Μείνετε συντονισμένοι για τη δεύτερη φάση του Μαθητικού Διαγωνισμού: την ψηφοφορία για το Βραβείο Ακροατών!