photo festival
Ανακοινώσεις Δραστηριότητες Πολιτιστικές Φεστιβάλ

Η χορωδία του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Καρδίτσας στη 15η Διεθνή Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών του 41ου Διεθνούς Φεστιβάλ Καρδίτσας

photo festivalΗ χορωδία του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Καρδίτσας εμφανίστηκε το βράδυ της Τετάρτης 5 Απριλίου 2023 στην κατάμεστη αίθουσα «Αφροδίτη» του ξενοδοχείου ΚΙΕΡΙΟΝ στο πλαίσιο της 15ης Διεθνούς Συνάντησης Σχολικών Χορωδιών του 41ου Διεθνούς Φεστιβάλ Καρδίτσας, που πραγματοποιήθηκε στην Καρδίτσα και το Μουζάκι από τις 30 Μαρτίου ως τις 9 Απριλίου 2023.

Η χορωδία του σχολείου μας, αποτελούμενη από 45 μαθητές και μαθήτριες, ερμήνευσε τα τραγούδια:

• Ύμνος της χαράςanamnistiko festival

Σύνθεση: Ludwig van Beethoven

Στίχοι: Αγγελική Καψάσκη

• Ξημερώνει (Το σύννεφο έφερε βροχή)

Σύνθεση:  Μάνος Χατζιδάκις

Στίχοι: Βαγγέλης Γκούφας

• Μενεξέδες και ζουμπούλια

Παραδοσιακό Κωνσταντινούπολης

• Να’ τανε το ‘21

Σύνθεση: Σταύρος Κουγιουμτζής

Στίχοι: Σώτια Τσώτου

• Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον

Σύνθεση/Στίχοι: Διονύσης Τσακνής

Τη χορωδία πλαισίωσε μικρή ορχήστρα αποτελούμενη από τους:

• Μογιάννου Ελένη (πιάνο) και
  • Κεραμιτζή Κατερίνα (τρομπέτα).

Τη χορωδία διηύθυνε η εκπαιδευτικός Μουσικής ΠΕ79.01 του σχολείου μας Παπακώστα Έλενα.

Η χορωδία του σχολείου μας ενθουσίασε με την ερμηνεία της τους παρευρισκόμενους αποσπώντας το θερμό χειροκρότημά τους. Αξίζει να αναφέρουμε ότι, μετά από παρότρυνση του παρουσιαστή της βραδιάς κ. Αλέξη Κωστάλα και του Καλλιτεχνικού Διευθυντή της Διεθνούς Συνάντησης Σχολικών Χορωδιών και του Διεθνούς Φεστιβάλ Καρδίτσας κ. Νίκου Ευθυμιάδη, η χορωδία μας έκλεισε τη βραδιά ερμηνεύοντας για άλλη μία φορά το τραγούδι Ξημερώνει (Το σύννεφο έφερε βροχή).

Συγχαρητήρια στα παιδιά μας για τη συμμετοχή και την ερμηνεία τους και ευχόμαστε το σχολείο μας και η χορωδία μας να συνεχίσει να παίρνει μέρος σε παρόμοιες εκδηλώσεις!