Κάν το ν ακουστεί 2023 λογότυπο 1 300x300 1
Ανακοινώσεις Διαγωνισμοί Δραστηριότητες Πολιτιστικές

Αποτελέσματα μαθητικού διαγωνισμού ραδιοφωνικού μηνύματος με συμμετοχή του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Καρδίτσας

Κάν το ν ακουστεί 2023 λογότυπο 1 300x300 1
θέση από 46 Γυμνάσια και την θέση από 232 συνολικά συμμετοχές σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από την Ελλάδα, την Κύπρο και την Ομογένεια
Ολοκληρώθηκε τα μεσάνυχτα της 21ης Απριλίου 2023 η ψηφοφορία Ακροατών του Μαθητικού διαγωνισμού ραδιοφωνικού μηνύματος “Κάν’ το ν’ ακουστεί 2023” με θέμα “Η νέα γενιά για την Ειρήνη – Youth for Peace”.
Ο Όμιλος Ραδιοφωνίας του 1ου Πειραματικού Καρδίτσας, που συμμετείχε στο διαγωνισμό με  το υπ’ αριθμ. 8447 ραδιοφωνικό μήνυμα με τίτλο “Ειρήνη”, συγκέντρωσε 800 ψήφους, καταλαμβάνοντας τη 2η θέση από 46 Γυμνάσια και την 5η θέση από 232 συνολικά συμμετοχές σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από την Ελλάδα, την Κύπρο και την Ομογένεια.
Το ραδιοφωνικό μήνυμα, που εμπνεύστηκαν, δημιούργησαν και εκφώνησαν οι μαθητές που συμμετέχουν στον Όμιλο Ραδιοφωνίας του σχολείου, είναι βασισμένο στο ποίημα «Ειρήνη» της Χρύσας Μαστοροδήμου από την ποιητική συλλογή της “Διερμηνείς”.Ειρήνη,
περισσότερο από ποτέ
μένεις τώρα βουβή
στην τραγικότητα του κόσμου.
Ειρήνη,
το πνεύμα σου μένει ζωντανό
το σώμα σου:
στην Παλαιστίνη σκοτώνεται
στην Αμερική ανατινάζεται
στο σταθμό του Παρισιού ψυχορραγεί.
Ειρήνη,
να ερχόσουνα για πάντα στις ζωές μας
τούτο τον ακήρυχτο πόλεμο
να σταματούσες
τα λευκά περιστέρια
να σκορπούσες
και να απάλυνες όλες τις πληγές.

Όμως μπερδεύτηκες κι εσύ
σε τούτη τη ροή του χρόνου
τούτος ο πόλεμος
δεν έχει εποχή
δεν έχει χρώμα και θρησκεία
μυρίζει παραισθητικά
θάνατο δίχως σημασία.

λέξη βουβή,
εδώ και χρόνια μένεις
ο άνθρωπος, τα όπλα του
επάνω σου τα στρέφει.
Να βγάλεις τώρα μια κραυγή
βουβή μη μένεις άλλο!
τα λόγια σου να ακουστούν
κάνε Θεέ των ταπεινών:
ο άνθρωπος
– τον άνθρωπο –
να μην τον καταστρέφει.

Ιδιαίτερα αξιοσημείωτο είναι ότι η κ. Χρύσα Μαστοροδήμου, ποιήτρια, συγγραφέας και εκπαιδευτικός, αφού ενημερώθηκε τυχαία για τη συμμετοχή του σχολείου μας στο διαγωνισμό με ποίημά της, επικοινώνησε με το σχολείο μας, έστειλε συγχαρητήρια επιστολή προς τους μαθητές και εκπαιδευτικούς του σχολείου, θα γνωρίσει τους συμμετέχοντες στο διαγωνισμό μαθητές μέσω τηλεδιάσκεψης και θα δωρίσει τα βιβλία της για τη βιβλιοθήκη του σχολείου. Την ευχαριστούμε θερμά!

Για τη δημιουργία του ραδιοφωνικού μηνύματος συνεργάστηκαν οι μαθητές:
Γεννάδιος Δημήτριος του Ιωάννη (Β’ τάξη)
Ελέζι Φιόνα (Α’ τάξη)
Μητσιάκη Μελίνα (Α’ τάξη)
Παγανού Όλγα (Α’ τάξη)
Παπαγεωργίου Αθανασία (Β’ τάξη)
Παπακέμος Απόστολος (Α’ τάξη)
Σολδάτου Πελαγία (Α’ τάξη).
Την επιμέλεια και το συντονισμό της όλης προσπάθειας των μαθητών είχε η Υπεύθυνη εκπαιδευτικός του Ομίλου Ραδιοφωνίας του σχολείου μας, Παπακώστα Έλενα, ΠΕ79.01.

Ευχαριστούμε όλους όσοι στήριξαν με την ψήφο τους τη συμμετοχή του σχολείου μας!

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας για τη δημιουργία του ραδιοφωνικού μηνύματος, τη συμμετοχή στο διαγωνισμό και την πολύ καλή σειρά κατάταξης! Ευχόμαστε το σχολείο μας να συνεχίσει να παίρνει μέρος σε παρόμοιους διαγωνισμούς!