ΑΦΙΣΑ 8Sznc6r3m2iu 217x300 1
slider Ανακοινώσεις Γενικά Για Γονείς - Μαθητές Δραστηριότητες Εκπαιδευτικά προγράμματα - όμιλοι Εργασίες Μαθητών όμιλοι 2022-2023 Όμιλοι Καινοτομίας Συνέδρια

Συμμετοχή του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Καρδίτσας στο 1ο Πανελλήνιο Υβριδικό Μαθητικό Συνέδριο «ΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΟΥ»

ΑΦΙΣΑ 8Sznc6r3m2iu 217x300 1

Το σχολείο μας κατά το σχολικό έτος 2022-2023 συμμετείχε σε Δίκτυο Σχολείων που οργανώθηκε από το Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών, τα οποία συνεργάστηκαν για την υλοποίηση του 1ου Πανελλήνιου Μαθητικού Συνεδρίου με θεματικό άξονα: «Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου».

Το παραγόμενο αποτέλεσμα του Δικτύου, που ανέρχεται στις 146 εργασίες, τις οποίες εκπόνησαν 1.150 συμμετέχοντες μαθητές με τους 287 επιβλέποντες καθηγητές τους, παρουσιάστηκε στο ομώνυμο 1ο Πανελλήνιο Υβριδικό Μαθητικό Συνέδριο που διεξήχθη από 27 ως 29 Απριλίου 2023 στο Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών.

Το 1ο Πειραματικό Γυμνάσιο Καρδίτσας συμμετείχε διαδικτυακά στο συνέδριο παρουσιάζοντας τις ακόλουθες εργασίες:

1) «Το Κονάκι του Προδρόμου Νομού Καρδίτσας» και

2) «Η περιοχή της Θεσσαλίας κατά την Οθωμανική περίοδο: ένα συνεργατικό project».

Στην 1η εργασία συμμετείχαν οι μαθητές του τμήματος Β1 με επιβλέπουσες τις εκπαιδευτικούς Κατσίκα Ιουλία, ΠΕ06 και Χατζή Ευαγγελία, ΠΕ02.

Στη 2η εργασία συμμετείχαν οι μαθητές των Ομίλων Τοπικής Ιστορίας και Ραδιοφωνίας του σχολείου με επιβλέπουσες τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς Ποταμίτου Νίκη, ΠΕ04.02 και Διευθύντρια του σχολείου, Κατσίκα Ιουλία, ΠΕ06 και Παπακώστα Έλενα, ΠΕ79.01.

Με πολλή χαρά πληροφορηθήκαμε ότι και οι δύο εργασίες, αφού υποβλήθηκαν σε επιστημονική κρίση από την Οργανωτική Επιτροπή του συνεδρίου, αποφασίστηκε να συμπεριληφθούν στον Τόμο Πρακτικών του Συνεδρίου.

Δείτε τις δύο εργασίες των μαθητών/τριών μας στις σελίδες 238 και 286 αντίστοιχα στον Τόμο Πρακτικών του Συνεδρίου, κάνοντας κλικ εδώ.