WordItOut word cloud 5443350 0
e Twinning slider Ανακοινώσεις Γενικά Για Γονείς - Μαθητές Δραστηριότητες Εργασίες Μαθητών Ευρωπαϊκά Προγράμματα Πολιτιστικές

“Our Cultural and Sustainable Heritage: A journey through countries of Europe!”: Συμμετοχή του σχολείου μας στο Ευρωπαϊκό έργο eTwinning

WordItOut word cloud 5443350 0Το σχολείο μας συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό έργο Ηλεκτρονικής αδελφοποίησης σχολείων eTwinning με τίτλο: “Our Cultural and Sustainable Heritage: A journey through countries of Europe!” (Η Πολιτιστική και Βιώσιμη Κληρονομιά μας: Ένα ταξίδι στις χώρες της Ευρώπης!).

Στο πλαίσιο του έργου οι μαθητές μας «ξεκινούν» ένα εκπαιδευτικό και συνεργατικό ευρωπαϊκό ταξίδι, με έμφαση σε έξι Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης (SDGs 3, 4, 5, 10, 11 και 13), προκειμένου να (ξανα)ανακαλύψουν και να ευαισθητοποιηθούν σχετικά με πολιτιστική και βιώσιμη κληρονομιά των συμμετεχουσών χωρών (Πολωνία, Ελλάδα, Γερμανία και Αυστρία), να ενστερνιστούν τη διαφορετικότητα, τις πολιτισμικές ομοιότητες και διαφορές, να μοιραστούν γνώσεις και εμπειρίες, να εξασκήσουν τις γλωσσικές μας δεξιότητες και να καλλιεργήσουν τη ζωή μας, τις ψηφιακές και πράσινες ικανότητές μας, καθώς και να γίνουν ενεργά μέλη μιας περιεκτικής, βιώσιμης και ποικιλόμορφης κοινότητας eTwinning.

Στο έργο συμμετέχουν επίσης: το 1ο Πειραματικό Γυμνάσιο Σύρου, το Βαρβάκειο Πρότυπο Γυμνάσιο Ψυχικού, το I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie, (Mława, Πολωνία), το Vienna Business School HAK/HAS Mödling (Mödling, Αυστρία) και το Paul Pfinzing Gymnasium (Hersbruck, Bayern, Γερμανία).