eisagogi sta protypa logo
Ανακοινώσεις Για Γονείς - Μαθητές

Υποβολή αιτήσεων για εισαγωγή μαθητών στην Α΄ τάξη Πειραματικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2024-2025

Η προθεσμία υποβολής των ηλεκτρονικών αιτήσεων εισαγωγής στα Πειραματικά Σχολεία ορίζεται από την  Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024  έως την Τετάρτη 17 Απριλίου 2024 και ώρα 23:59 μέσω του συνδέσμου

Τα Πειραματικά Σχολεία (ΠΕΙ.Σ) στοχεύουν στην καλλιέργεια και στη διάχυση βέλτιστων εκπαιδευτικών πρακτικών και μεθόδων. Ο μαθητής/τρια βρίσκεται στο επίκεντρο της εκπαιδευτικής διαδικασίας καθώς προάγεται μέσα από δράσεις η καινοτομία, η συνεργατική και η βιωματική μάθηση αλλά και η δημιουργική ενασχόληση τους με τα γνωστικά αντικείμενα. Ταυτόχρονα, καλλιεργείται η αυτενέργεια, η υπευθυνότητα, η δημιουργικότητα και η κριτική τους σκέψη.

Το Ωρολόγιο και το  Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών του Πειραματικού Σχολείου είναι  το ίδιο με αυτό των υπόλοιπων σχολείων της δημόσιας εκπαίδευσης, δηλαδή οι μαθητές παρακολουθούν τα ίδια μαθήματα με τους μαθητές που φοιτούν στα άλλα σχολεία ( ωράριο λειτουργίας 8:15 π.μ. – 13:50 μ.μ.). Μετά τη λήξη του κανονικού ημερήσιου προγράμματος, όσοι μαθητές το επιθυμούν, μπορούν να συμμετέχουν σε τμήματα ενισχυτικής διδασκαλίας καθώς και σε ομίλους δημιουργικότητας και καινοτομίας σκοπός των οποίων είναι η κοινωνικοποίηση, η αξιοποίηση των ιδιαίτερων κλίσεων και ενδιαφερόντων των μαθητών σε ποικίλους γνωστικούς τομείς όπως τα μαθηματικά, οι φυσικές επιστήμες, η γλώσσα, η λογοτεχνία αλλά και πεδία όπως τα εικαστικά, ο αθλητισμός κ.ά.

Η εισαγωγή των μαθητών/τριών στην Α’ τάξη γίνεται με κλήρωση η οποία θα διενεργηθεί  ηλεκτρονικά στις 28 Απριλίου 2023 Οι διαθέσιμες θέσεις εισαγωγής μαθητών/τριών στο 1ο Πειραματικό Γυμνάσιο Καρδίτσας για το σχολικό έτος 2023-2024 είναι 72. Ειδικότερα το 80% των προκηρυσσομένων θέσεων πληρώνεται με την συμμετοχή όλων των υποψηφίων μαθητών/τριών, με ισοκατανομή ως προς το φύλο. Το 20% των προκηρυσσομένων θέσεων πληρώνεται με τη συμμετοχή των μαθητών/τριών της ειδικής κατηγορίας που την αποτελούν:

• α) δίδυμα ή τρίδυμα αδέλφια ή αδέλφια (υιοθετημένα ή μη) μαθητών/τριών γεννημένα το ίδιο έτος και εφόσον ένας/μία εκ των αδελφών κληρώθηκε στην πρώτη κλήρωση.

• β) αδελφοί/ές μαθητών/τριών που ήδη φοιτούν στο 1ο  Πειραματικό Γυμνάσιο Καρδίτσας και το συνδεδεμένο  1ο Πειραματικό Λύκειο Καρδίτσας αλλά όχι στην τάξη αποφοίτησης.

• γ) τέκνα εκπαιδευτικών που υπηρετούν με θητεία στο 1ο Πειραματικό Γυμνάσιο ή το 1ο Πειραματικό Λύκειο Καρδίτσας.

Οι κενές θέσεις της ειδικής κατηγορίας πληρώνονται κατά την σειρά προτεραιότητας ως εξής: προηγούνται οι μαθητές/τριες της κατηγορίας α, έπονται οι μαθητές/τριες της κατηγορίας β, εφόσον υφίστανται κενές θέσεις και ακολουθούν οι μαθητές/τριες της κατηγορίας γ, εφόσον ομοίως υφίστανται κενές θέσεις.

Οι γονείς ή ο/οι κηδεμόνας/νες ή άλλο πρόσωπο που έχει την επιμέλεια των μαθητών που ενδιαφέρονται για την εισαγωγή μαθητών σε ΠΕΙ.Σ. μέσω της διαδικασίας κλήρωσης, ή άλλο πρόσωπο που έχει εξουσιοδοτηθεί νομίμως, δικαιούνται να υποβάλουν ηλεκτρονική αίτηση για ένα (1) μόνο Γυμνάσιο. Η συμμετοχή στην κλήρωση για την εισαγωγή σε ΠΕΙ.Σ. δεν επηρεάζεται από τον τόπο διαμονής του μαθητή. Οι αιτήσεις συγκεντρώνονται μέσω ηλεκτρονικής υποβολής, στην οποία δηλώνονται τα εξής: α) το επώνυμο, όνομα, πατρώνυμο, μητρώνυμο, ο Αριθμός Φορολογικού Μητρώου (Α.Φ.Μ.) του αιτούντος και β) η ιδιότητα/σχέση του με τον μαθητή. Ο αιτών δύναται, επιπλέον, να δηλώσει με την ηλεκτρονική αίτησή του, αναρτώντας παράλληλα και τα σχετικά δικαιολογητικά, τα ακόλουθα: α) την ύπαρξη ταυτόχρονης αίτησης για δίδυμο ή τρίδυμο αδελφό/αδελφή ή υιοθετημένο/η αδελφό/ή που έχουν γεννηθεί το ίδιο έτος, όπως βεβαιώνεται από πρόσφατο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, β) την ύπαρξη αδελφού/αδελφής που φοιτά ήδη στο ίδιο σχολείο ή στα τυχόν συνδεδεμένα σχολεία και ο οποίος δεν φοιτά στην τάξη αποφοίτησης της ανώτερης βαθμίδας διασυνδεδεμένων σχολείων, όπως προκύπτει από πρόσφατη βεβαίωση από το σχολείο φοίτησης του μαθητή/τριας, γ) το εάν ο γονέας ή κηδεμόνας ή άλλο πρόσωπο που έχει την επιμέλεια του μαθητή, υπηρετεί με θητεία στο επιλεγμένο σχολείο ή τυχόν διασυνδεδεμένο με αυτό σχολείο, όπως προκύπτει από πρόσφατη βεβαίωση υπηρέτησης με θητεία στον φορέα.

Οι γονείς και οι κηδεμόνες των μαθητών/τριών που ενδιαφέρονται να εγγραφούν για  το σχολικό έτος 2024-2025 στην Α΄ τάξη του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Καρδίτσας καλούνται να καταθέσουν αίτηση η οποία θα υποβληθεί  μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr) από την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024 έως την Τετάρτη 17 Απριλίου 2024 και ώρα 23:59, ακολουθώντας τον σύνδεσμο:  https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/eggraphe-se-skholeio/ps-peis-es

Το ΦΕΚ στο οποίο περιγράφεται η διαδικασία των ηλεκτρονικών αιτήσεων εισαγωγής στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025 είναι διαθέσιμο εδώ.

Δείτε εδώ: Τι θα χρειαστείτε για την υποβολή αίτησης

Δείτε ακόμη: Οδηγίες για την υποβολή της αίτησης και συχνές ερωτήσεις

Για απορίες σχετικά με την υποβολή αίτησης, παρακαλούμε να επικοινωνήσετε μαζί μας  στα τηλέφωνα 2441022198 και 2441025848 κατά τις ώρες λειτουργίας του σχολείου .

Η Διευθύντρια του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Καρδίτσας