ΟΙ ΔΥΟ ΟΜΙΛΟΙ
Ανακοινώσεις Δραστηριότητες Εργασίες Μαθητών όμιλοι 2022-2023 Φεστιβάλ

Συμμετοχή μαθητών Ομίλων δημιουργικότητας και καινοτομίας του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Καρδίτσας στο 12ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας στη Λάρισα

Digifest Larissa2023Στο 12ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας στη Λάρισα συμμετείχαν οι μαθητές και μαθήτριες των Ομίλων Αλγοριθμικής – προγραμματισμού και Ραδιοφωνίας του σχολείου μας την Πέμπτη 4 Μαΐου 2023.

Το Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας είναι μια εκπαιδευτική εκδήλωση η οποία δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να δημιουργήσουν και να παρουσιάσουν ψηφιακά έργα που αναπτύσσουν στο σχολείο τους. Είναι ανοικτό στην κοινωνία και δίνει την ευκαιρία σε μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και επισκέπτες να λάβουν μέρος σε πρωτότυπες εκπαιδευτικές και ψυχαγωγικές δραστηριότητες με αντικείμενο την Πληροφορική και την Ψηφιακή Τεχνολογία. Για το σχολικό έτος 2022-2023, το 12ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας διεξάγεται σε υβριδική μορφή σε όλη την Ελλάδα και στις πόλεις: Άγιο Νικόλαο, Αγρίνιο, Αθήνα, Βόλο, Ηράκλειο, Ιωάννινα, Καλαμάτα, Καστοριά, Λάρισα, Μυτιλήνη, Πάτρα, Πύργο Ηλείας, Σύρο, Τρίκαλα και Χανιά, το διάστημα από 3 έως και 7 Μαΐου 2023. Στη Λάρισα διεξήχθη στις 4 και 5 Μαΐου στο αμφιθέατρο του Μουσικού Σχολείου.

Οι μαθητές μας, αφού παρακολούθησαν τις ψηφιακές δημιουργίες μαθητών από άλλα σχολεία της Θεσσαλίας και της Μακεδονίας, παρουσίασαν τις δικές τους ψηφιακές δημιουργίες, οι οποίες υλοποιήθηκαν στο πλαίσιο των μαθημάτων των δύο Ομίλων υπό την καθοδήγηση των υπεύθυνων εκπαιδευτικών τους Αλεξάκου Παναγιώτη, ΠΕ86 και Παπακώστα Έλενας, ΠΕ79.01.

Συγκεκριμένα, οι μαθητές του Ομίλου Αλγοριθμικής και προγραμματισμού Γεννάδιος Δημήτριος του Γρηγορίου (Β΄ Τάξη), Γιολδάση Χριστίνα (Β΄ Τάξη), Ζαχαρής Βασίλειος (Α΄ Τάξη) και Παπακέμος Απόστολος (Α΄ Τάξη) παρουσίασαν ένα παιχνίδι Millionaire για Android συσκευές.

Στη συνέχεια, οι μαθητές του Ομίλου Ραδιοφωνίας Γεννάδιος Δημήτριος του Ιωάννη (Β΄ Τάξη), Ελέζι Φιόνα (Α΄ Τάξη), Μητσιάκη Μελίνα (Α΄ Τάξη), Παγανού Όλγα (Α΄ Τάξη), Παπαγεωργίου Αθανασία (Β΄ Τάξη), Παπακέμος Απόστολος (Α΄ Τάξη) και Σολδάτου Πελαγία (Α΄ Τάξη) παρουσίασαν τη δημιουργία σύντομου ραδιοφωνικού μηνύματος.

Συγχαρητήρια στα παιδιά μας για τη συμμετοχή και την εξαιρετική παρουσίασή τους στο μαθητικό φεστιβάλ και ευχόμαστε το σχολείο μας να συνεχίσει να παίρνει μέρος σε παρόμοιες εκδηλώσεις!