3ο mathimatiko festival logo
Ανακοινώσεις Δραστηριότητες Φεστιβάλ

Συμμετοχή του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Καρδίτσας στο 3ο Πανελλήνιο Διαδικτυακό Μαθητικό Μαθηματικό Φεστιβάλ 2023

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα της σταθεράς π (14 Μαρτίου), εκπονήθηκε το ακόλουθο έργο που αναφέρεται στον πιο αξιοσημείωτο απ’ όλους τους αριθμούς, τον διάσημο στον κόσμο των μαθηματικών «αριθμό π». Πρόκειται για έναν πραγματικό αριθμό, που ορίζεται ως ο λόγος της περιφέρειας ενός κύκλου προς τη διάμετρό του. Ο σταθερός αυτός λόγος ονομάστηκε από τους αρχαίους Έλληνες «ο αριθμός π». Γίνεται εμπεριστατωμένη αναφορά στις ιδιότητες καθώς και στις συνέπειες των ιδιοτήτων του, παρουσιάζεται μία σύντομη ιστορία του πλαισιωμένη με διάφορες εκτιμήσεις των δεκαδικών του ψηφίων, ενώ τέλος μελετάται η παρουσία του τόσο σε εδάφιο της Βίβλου όσο και σε μνημεία, παιχνίδια, γραμματόσημα, κέρματα, βιβλία, ταινίες, μουσική ως και στιχάκια απομνημόνευσης. Το έργο αποτελεί ομαδοσυνεργατική εργασία των μαθητών του Β1 τμήματος της Β΄ τάξης του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Καρδίτσας, υπό την καθοδήγηση του καθηγητή μαθηματικών κ. Κατσαρή Ηλία.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την εργασία στον παρακάτω σύνδεσμο:

Επιβραβεύστε την προσπάθεια των παιδιών με το like σας!