ritoriki logo
Ανακοινώσεις Διαγωνισμοί Δραστηριότητες

Πρωτιά για το 1ο Πειραματικό Γυμνάσιο Καρδίτσας σε Ρητορικούς Αγώνες

ritoriki agones 1Την πρώτη θέση κατέκτησε η  Ιωάννα Μαυρογιώργου, μαθήτρια της Γ΄ Γυμνασίου του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Καρδίτσας σε πανελλήνιους Αγώνες Ρητορικής και Αντιλογίας στο αγώνισμα του Προτρεπτικού Λόγου που διεξήχθησαν στο Αμερικανικό Κολλέγιο Pierce, στην Αθήνα. Από τις 3 έως τις 5 Μαρτίου η Ιωάννα όπως κι όλα τα άλλα παιδιά που εκπροσώπησαν το σχολείο μας στα αγωνίσματα των Διττών Λόγων, του Προτρεπτικού Λόγου και της Εκφραστικής Ανάγνωσης έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και απέσπασαν πολύ θετικά σχόλια από τους κριτές για την εμφάνιση και την επιχειρηματολογία τους. Πέρα όμως από τα βραβεία τα παιδιά αποκόμισαν πολλές νέες φιλίες και ανεπανάληπτες εμπειρίες που θα τους συντροφεύουν σε όλη τους τη ζωή. Η δράση υλοποιήθηκε στα πλαίσια του Ομίλου Ρητορικής και Αντιλογίας που υπάρχει στο σχολείο μας εδώ και 2 χρόνια.

Θα θέλαμε λοιπόν να συγχαρούμε όλα τα παιδιά για την αξιέπαινη προσπάθειά τους και ιδιαίτερα την Ιωάννα Μαυρογιώργου για τη διάκρισή της. Τέλος συγχαίρουμε την υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Ραϊτσίνη Χριστίνα για την άοκνη προσπάθεια και καθοδήγηση των μαθητών στον μαγικό κόσμο της επιχειρηματολογίας.